Žebříček 25 nejžádanějších obchodních hráčů MLB pro offseason 2026–27

Základní sezóna MLB skončila a v playoff zůstávají pouze čtyři týmy, které v roce 2026 stále bojují o titul ve World Series. Zbylých 26 klubů se již zaměřuje na sezónu 2027.

Volný trh hráčů je před nadcházející sezónou slabý, pokud odhlédneme od esa Tarika Skubala. To by mohlo znamenat aktivnější léto plné obchodů. Na druhou stranu blížící se jednání o kolektivní smlouvě a očekávaný lockout přinášejí značnou nejistotu ohledně toho, jak vlastně přestávka bude vypadat.

Za předpokladu, že se odehraje alespoň něco na způsob tradičního přestupového období, jsme sestavili seznam 25 potenciálních obchodních žetonů, které by mohly změnit dres. Jde o směs spekulativních kandidátů na výměnu a hráčů, kteří se již v rumorech objevili.

Při sestavování seznamu se k vyřazení na 25 jmen přihlíželo k pravděpodobnosti, že hráč bude vyměněn. Při řazení pak hrály roli zbývající roky smluvní kontroly klubu, platový závazek a očekávaný dopad v roce 2027.

Místa 25 a 24

25. 3B Matt Chapman, San Francisco Giants (věk 33)

Statistiky: 84 zápasů, 97 OPS+, .235/.324/.368, 26 XBH (7 HR), 2,7 WAR. Smlouva: 4 roky, zbývajících 100,7 mil. dolarů.

Zatímco Rafael Devers, Willy Adames a Jung Hoo Lee jsou obecně vnímáni jako nedostupní nebo nepřesunutelní, Chapman je jediným drahým zkušeným hráčem, kterého by Giants mohli přeprodat. Mohou přitom vycházet z loňského obchodu s Nolanem Arenadem. V srpnu podstoupil operaci tříselné kýly a hernie, která ukončila jeho sezónu, ale očekává se, že bude připraven na začátek příští sezóny.

24. 2B Ozzie Albies, Atlanta Braves (věk 29)

Statistiky: 162 zápasů, 87 OPS+, .237/.293/.392, 50 XBH (22 HR), 1,4 WAR. Smlouva: klubová opce 7 mil. dolarů pro rok 2027.

Albies strávil celou desetiletou kariéru v Atlantě, nasbíral 25,7 WAR, čtyřikrát byl vybrán do All-Star a dvakrát vyhrál cenu Silver Slugger. Povrchní výkon v síle byl opět přítomný, ale v posledních dvou letech zaznamenal průměrných 88 OPS+ a .299 on-base procenta v 1 350 plate appearances. Braves by se proto mohli rozhodnout odejít v rámci širší přestavby.

Místa 23 a 22

23. SP Griffin Jax, Tampa Bay Rays (věk 31)

Statistiky: 34 startů/23 zápasů v základní části, ERA 3,53, WHIP 1,18, 116 K, 112,1 IP, 0,7 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 5,7 mil. dolarů).

Po čtyřech sezónách jako jeden z nejlepších setup relieverů v baseballu se Jax v první celé sezóně za Rays dostal do rotace. Přišel v obchodu na deadline v roce 2025 výměnou za Taje Bradleyho. Ve 23 startech zaznamenal ERA 3,14, WHIP 1,11 a 106 strikeoutů ve 103,2 odehraných innings. Rays ovšem mají zvyk nabízet nadhazovače, jejichž arbitrážní platy rostou.

22. SP Michael Wacha, Kansas City Royals (věk 35)

Statistiky: 32 startů, ERA 3,32, WHIP 1,11, 158 K, 200,2 IP, 4,3 WAR. Smlouva: 1 rok, zbývajících 14 mil. dolarů a klubová opce 14 mil. dolarů pro rok 2028.

Na deadline se Royals nepodařilo najít nikoho, kdo by splnil jejich požadavky na Wachu. Tuto zimu však může být nabízen aktivněji jako zkušený startér s rozumným platem, který přichází po sezóně s účastí na All-Star. Čtrnáctiletý veterán vedl ligu v AL v počtu odhozených innings (200,2) a jeho 4,3 WAR bylo jeho kariérním maximem.

Místa 21 a 20

21. 2B Xavier Edwards, Miami Marlins (věk 27)

Statistiky: 142 zápasů, 108 OPS+, .280/.360/.371, 29 XBH (6 HR), 3,0 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2029 (předpokládaný plat pro rok 2027: 3,5 mil. dolarů).

Edwards patřil mezi pouhých 11 kvalifikovaných pálkařů s procentem chůze nad 10 a procentem strikeoutů pod 15. S odpalem .321 v situacích s runnery v scoring position ukradl 21 basí z 26 pokusů a v polovině sezóny 2025 přešel ze shortstopu na druhou základnu, kde hrál solidně. Marlins na deadline naslouchali nabídkám na něj i na shortstopa Otta Lópeze. Vzhledem k extrémně vysokým požadavkům na Lópeze je Edwards pravděpodobnějším obchodním žetonem.

20. RP Trevor Megill, Milwaukee Brewers (věk 32)

Statistiky: 63 zápasů, 30 SV, ERA 2,63, WHIP 0,89, 10,1 K/9, 1,8 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 8,0 mil. dolarů).

Megill má rychlou střelu, která dosahuje tříciferných rychlostí, a knuckle curve s mírou swing-and-miss 46,5 procenta. Patřil k nejdominantnějším closerům v baseballu, když proměnil 30 ze 33 save příležitostí. Za poslední tři sezóny má ERA 2,61, WHIP 1,00, 10,4 K/9 a 81 saves ve 161 zápasech. Brewers mají tradici prodávat closery dříve, než zdraží, po odchodech Josha Hadera a Devina Williamse.

Místa 19 a 18

19. SP Shane McClanahan, Tampa Bay Rays (věk 29)

Statistiky: 24 startů, ERA 3,36, WHIP 1,12, 106 K, 118,0 IP, 1,4 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 6,6 mil. dolarů).

Rays měli v roce 2026 pouze čtyři hráče s platem nad 6 mil. dolarů a ve mzdách patřili na čtvrté nejnižší místo v MLB. McClanahan je proto zjevným obchodním žetonem před posledním rokem arbitráže. Dvojnásobný účastník All-Star se dobře vrátil z roku 2025, který promeškal kvůli operaci Tommy John. Má ERA 3,10, WHIP 1,11 a 562 strikeoutů ve 522,2 kariérních innings.

18. SP George Kirby, Seattle Mariners (věk 28)

Statistiky: 30 startů, ERA 4,33, WHIP 1,40, 148 K, 174,2 IP, 1,4 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2028 (předpokládaný plat pro rok 2027: 9,8 mil. dolarů).

I poté, co Mariners na deadline odeslali pryč plat Luise Castilla, existuje velká šance, že tuto zimu nabídnou jednoho ze svých startérů v úsilí o posílení ofenzivy. Kirby má před sebou dva roky klubové kontroly a v roce 2026 podal slabší výkon, a je tak nejméně pravděpodobným ze tří startérů Mariners na tomto seznamu. Přesto má výraznou hodnotu.

Místa 17 a 16

17. 2B Ketel Marte, Arizona Diamondbacks (věk 32)

Statistiky: 141 zápasů, 107 OPS+, .249/.316/.432, 56 XBH (22 HR), 2,5 WAR. Smlouva: 4 roky, zbývajících 77,8 mil. dolarů a hráčská opce 11,5 mil. dolarů pro rok 2031.

Marte získal v roce 2026 práva 10 a 5, takže může jakýkoli obchod vetovat. Mimo hřiště však došlo k dostatku turbulencí, a tak lze předpokládat, že by mohl chtít změnu prostředí. I v slabším roce podle svých měřítek zůstává jedním z nejlepších ofenzivních druhých basemanů v lize.

16. SP Jacob deGrom, Texas Rangers (věk 38)

Statistiky: 31 startů, ERA 4,20, WHIP 1,14, 201 K, 162,2 IP, 1,7 WAR. Smlouva: 1 rok, zbývajících 37 mil. dolarů.

Rangers údajně oslovili deGroma s žádostí, aby se na deadline vzdal své plné klauzule proti výměně, ale odmítl. To neznamená, že nezmění názor, pokud klub tuto zimu začne přestavovat. Vstupuje do poslední sezóny svého pětiletého kontraktu v hodnotě 185 mil. dolarů, a jeho smlouva tak už není takovou překážkou jako před rokem nebo dvěma.

Místa 15 a 14

15. SS Corey Seager, Texas Rangers (věk 32)

Statistiky: 102 zápasů, 112 OPS+, .227/.312/.424, 36 XBH (20 HR), 3,2 WAR. Smlouva: 5 let, zbývajících 157,5 mil. dolarů.

Roční plat 31,5 mil. dolarů na dalších pět sezón spolu s dlouhou zdravotní historií Rangers ztěžuje jeho přesun. Přesto zůstává hvězdou, pokud je zdravý, a slabá nabídka shortstopů na volném trhu přesune pozornost na obchodní trh. Pro tým, který není ochoten zaplatit vysokou cenu za hráče typu Zacha Netoa nebo Otta Lópeze, může být alternativou převzetí Seagerova platu za nižší cenu.

14. 3B Isaac Paredes, Houston Astros (věk 27)

Statistiky: 155 zápasů, 127 OPS+, .262/.360/.447, 53 XBH (25 HR), 4,0 WAR. Smlouva: klubová opce 13,4 mil. dolarů pro rok 2027.

Astros stojí na zajímavém rozcestí. Musí přestavět startovní rotaci, mají stárnoucí hvězdy jako Joseho Altuva a Carlose Correu a dva klíčové pálkaře blížící se volné agentuře, Paredese a Jeremyho Peñu. Větší přestavba by dávala smysl, ale i kdyby jen doladili tým, zůstává Paredes logickým kandidátem na výměnu vzhledem k přeplněnému infieldu a jeho jednomu zbývajícímu roku kontroly.

Místa 13 a 12

13. OF Steven Kwan, Cleveland Guardians (věk 29)

Statistiky: 151 zápasů, 110 OPS+, .282/.382/.349, 27 XBH (3 HR), 5,3 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 11,3 mil. dolarů).

Kwan byl v roce 2026 se svým platem 7,725 mil. dolarů třetím nejlépe placeným hráčem Guardians a v další sezóně by měl vystoupat výrazně nad 10 mil. dolarů. Guardians patří k týmům s jednou z nejnižších mezd v baseballu a Kwan je již léta spekulativním kandidátem na výměnu. Před posledním rokem kontroly by jeho odeslání odpovídalo filozofii klubu. Vzestup Chase DeLautera a příchod Joa Adella navíc zlepšily situaci v outfieldu.

12. SP Emerson Hancock, Seattle Mariners (věk 27)

Statistiky: 25 startů, ERA 3,57, WHIP 1,14, 126 K, 138,2 IP, 2,7 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2030 (předpokládaný plat pro rok 2027: minimum).

Na začátku sezóny byl Hancock považován za šestého startéra v Seattlu. Příležitost ke startu v Opening Day rotaci dostal, když se Bryce Miller zranil. Bývalá šestá volba draftu tuto šanci využil, v prvních sedmi startech zaznamenal ERA 2,59 v 41,2 innings a v rotaci si své místo udržel po zbytek sezóny. Jeho čtyři zbývající roky kontroly ho činí výrazně cennějším, než by naznačoval jeho dosavadní výkon.

Místa 11 a 10

11. SP Reid Detmers, Los Angeles Angels (věk 27)

Statistiky: 32 startů, ERA 3,36, WHIP 1,04, 211 K, 185,0 IP, 4,2 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2028 (předpokládaný plat pro rok 2027: 7,5 mil. dolarů).

Detmers předvedl silnou sezónu v bullpenu Angels v roce 2025, a to po ošklivé ERA 6,70 v 17 startech předchozího roku. Zasloužil si tak další šanci v rotaci. Skončil v top 10 American League v počtu strikeoutů (211, 4.), odhozených innings (185,0, 6.) i WAR nadhazovačů (4,2, 8.). Jeho hodnota pro tým po sto prohrách v sezóně a dlouho očekávané přestavbě možná nikdy nebude vyšší.

10. SP Logan Gilbert, Seattle Mariners (věk 29)

Statistiky: 32 startů, ERA 3,73, WHIP 1,09, 205 K, 186,0 IP, 3,3 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 15,4 mil. dolarů).

Jednání o prodloužení smlouvy stagnují a volná agentura se blíží po sezóně 2027. Pokud se Mariners rozhodnou zpeněžit jeden ze svých žetonů v rotaci, mohl by být Gilbert na vrcholu seznamu. Za posledních pět sezón patřil k nejkonzistentnějším startérům v baseballu, zaznamenal ERA 3,46 a WHIP 1,05 a v průměru nasbíral 192 strikeoutů a 180 innings za rok.

Místa 9 a 8

9. SP Joe Ryan, Minnesota Twins (věk 30)

Statistiky: 27 startů, ERA 3,79, WHIP 1,16, 159 K, 144,2 IP, 2,1 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 9,6 mil. dolarů).

Twins loni v lednu s Ryanem vyřešili arbitráž a zároveň připsali k rozpočtu vzájemnou opci za 13 mil. dolarů pro rok 2027. Klub téměř jistě zvolí odstupné ve výši 100 000 dolarů výměnou za výrazně nižší arbitrážní odhad. Ryan se ale může nakonec ocitnout v jiném týmu, pokud Twins udělají další krok směrem k přestavbě. Loni se drželi Byrona Buxtona a Ryana jako stavebních kamenů, ale po propadu 29–36 ve druhé polovině sezóny a druhé po sobě jdoucí prohrávající sezóně mohou přijít větší změny.

8. SS Jeremy Peña, Houston Astros (věk 29)

Statistiky: 112 zápasů, 124 OPS+, .277/.325/.477, 43 XBH (22 HR), 3,7 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2027 (předpokládaný plat pro rok 2027: 13,1 mil. dolarů).

Ve chvíli, kdy Peña v červnu 2025 zvolil za svého nového agenta Scotta Borase, výrazně klesla pravděpodobnost dlouhodobého prodloužení smlouvy s Astros před vstupem na volný trh. Otevřená AL West nakonec Astros přesvědčila, aby se na deadline nepřeorientovali na prodej. I kdyby se v roce 2027 cítili jako kandidáti na titul, výměna Peñi ještě před jeho odchodem na volný trh zůstává na stole.

Místa 7 a 6

7. C William Contreras, Milwaukee Brewers (věk 28)

Statistiky: 147 zápasů, 108 OPS+, .270/.341/.417, 46 XBH (18 HR), 2,9 WAR. Smlouva: klubová opce 14,5 mil. dolarů pro rok 2027.

Brewers mají zvyk obchodovat své hvězdy, když se blíží volná agentura. Mezi nedávné příklady patří Josh Hader, Corbin Burnes, Devin Williams a Freddy Peralta. To staví Contrerase do diskuse o obchodních žetonech, zvlášť pokud klub považuje bývalého velkého talentu Jefersona Quera za životaschopnou náhradu z vlastních řad.

6. C Shea Langeliers, Athletics (věk 28)

Statistiky: 106 zápasů, 118 OPS+, .262/.328/.474, 44 XBH (23 HR), 3,4 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2028 (předpokládaný plat pro rok 2027: 8,7 mil. dolarů).

Langeliers odehrál v roce 2026 All-Star Game a před přestávkou měl OPS .807 a 21 homeruns. Natržený meniskus v pravém koleni mu v druhé polovině sezóny umožnil nastoupit pouze do 20 zápasů, ale v září se vrátil do 13 zápasů, aby ukázal potenciálním zájemcům, že je zdravý. Athletics v posledních letech zajistili několik členů své mladé ofenzivní páteře, Langeliers mezi nimi ale nebyl. Může být kusem, který vymění za posílení jedné z nejslabších rotací v baseballu.

Místa 5 až 2

5. C Hunter Goodman, Colorado Rockies (věk 27)

Statistiky: 138 zápasů, 115 OPS+, .245/.310/.529, 63 XBH (41 HR), 2,6 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2029 (předpokládaný plat pro rok 2027: 6,2 mil. dolarů).

Za poslední dvě sezóny jich jen sedm hráčů v celém baseballu odpálilo více homeruns než Goodman se 72. Jeho 41 homeruns v této sezóně bylo v NL na třetím místě společně s Mattem Oltsonem z Braves.

Výsledky na cestách však měl výrazně lepší (OPS .882, 25 HR) než doma (OPS .791, 16 HR), takže nejde o případ, kdy by Coors Field nafukoval čísla jinak průměrného hráče. Vyvinul se také v použitelného obránce za plotnou, ale jeho odpal bude vždy tím, co určuje jeho hodnotu.

Po čtvrté po sobě jdoucí sezóně se stovkou proher nemůže být pro Rockies nic vyloučeno, když hledají způsoby, jak se zlepšit. Požadavky na výměnu budou vysoké vzhledem k jeho zbývající kontrole, ale může jít o nejvlivnější silový pálkařský přínos na trhu.

4. SS Zach Neto, Los Angeles Angels (věk 25)

Statistiky: 157 zápasů, 118 OPS+, .239/.330/.436, 63 XBH (27 HR), 5,2 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2029 (předpokládaný plat pro rok 2027: 9,8 mil. dolarů).

Tři sezóny po sobě s 20 homeruns, 20 ukradenými basemi a 5,0 WAR z něj udělaly jednoho z nejlepších univerzálních shortstopů v baseballu. Přitom dostává méně pozornosti, než si zaslouží, protože hraje za franchise, která má za sebou 11 po sobě jdoucích prohraných sezón.

Angels udělali krok k přestavbě na deadline, když obchodovali s několika kontrolovatelnými hráči, mezi nimi José Soriano, Jo Adell a Ryan Zeferjahn. Svých dvou nejcennějších žetonů, Netoa a levoruké opory Reida Detmerse, se však nevzdali.

Status věčného outsidera a nově deklarovaná ochota přesouvat kontrolovatelné hráče by měly z Netoa učinit jednoho z nejvíce diskutovaných kandidátů na výměnu této zimy.

3. RP Mason Miller, San Diego Padres (věk 28)

Statistiky: 66 zápasů, 38 SV, ERA 1,67, WHIP 0,90, 16,6 K/9, 3,1 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2029 (předpokládaný plat pro rok 2027: 8,1 mil. dolarů).

Padres balancovali mezi kupci a prodejci až do deadlinu v roce 2026. Mason Miller byl zmiňován jako jeden z předních hráčů, kteří by mohli odejít, než se Padres rozhodli nakupovat a získali Caseyho Mizeho a Robbieho Raye.

Vzhledem k tomu, že volnou agenturu mohou opustit Adrián Morejón a Jason Adam, budou Padres váhat, zda svého hvězdného closera obchodovat. Jeho hodnota je ale tak vysoká, že by bylo nerozumné alespoň nenaslouchat nabídkám.

K získání Millera z Athletics museli Padres nabídnout elitního talenta Leo De Vriese. Pokud přijde podobná nabídka, nebo tým ochotný uvolnit kontrolovaného startéra, mohl by Miller změnit tým znovu.

2. SS CJ Abrams, Washington Nationals (věk 26)

Statistiky: 152 zápasů, 127 OPS+, .261/.336/.497, 67 XBH (33 HR), 5,1 WAR. Smlouva: arbitráž do roku 2028 (předpokládaný plat pro rok 2027: 10,2 mil. dolarů).

Nationals skončili mezi lídry MLB v počtu zapsaných runs (821, 3.), homeruns (210, 6.) a OPS (.744, 3.), a k tomu výrazně přispěla průlomová ofenzivní sezóna CJ Abramse.

Po roce 2025, v němž měl OPS+ 109, 19 homeruns a 31 ukradených basí, v této sezóně posunul svou hru na další úroveň. Dosáhl první sezóny 30/30 ve své kariéře a 106 RBI, což ho řadí na čtvrté místo v NL.

Nationals loni v zimě vyměnili startéra MacKenzieho Gorea, zatímco se stále snaží vrátit k boji o playoff. Totéž by mohli udělat s Abramsem, pokud by správný balík talentů dostatečně zlepšil jejich dlouhodobý výhled a ospravedlnil odchod stále drahější hvězdy.

1. OF Ronald Acuña Jr., Atlanta Braves (věk 28)

Statistiky: 107 zápasů, 118 OPS+, .255/.345/.451, 39 XBH (20 HR), 1,9 WAR. Smlouva: klubová opce 17 mil. dolarů pro roky 2027 a 2028.

Ronald Acuña Jr. se musel vyrovnat s vlnou pískotů, když ve třetím zápase NLDS v sedmé směně odpálil odbíjení, zůstal runner na druhé základně a jeho playoff bilance klesla na 3 z 24 s nulou RBI.

Bude to jeho poslední odpal v dresu Braves?

Dvojnásobný vítěz NL MVP 2023 a tvář franšízy měl dobrou, nikoli skvělou sezónu 2026. Rychlé smazání Braves z jeho Instagramu bezprostředně po vyřazení z playoff vyvolalo spekulace, že by se tuto zimu mohl rozdělit.

Díky dvěma rozumným klubovým opcím po 17 mil. dolarech na následující dvě sezóny jeho smlouva spíše zvyšuje jeho hodnotu, než aby ji snižovala, jak je tomu u některých dalších hráčů na tomto seznamu. Požadavek na výměnu bude astronomický, ale návrat by mohl znamenat jednoho z deseti nejlepších hráčů ve sportu, pokud se vrátí ke špičkové produkci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *